Hızlı Randevu
Hızlı Randevu

Psikolog Randevu almak için lütfen formu doldurun.

Sevil Uğurlu

Sevil Uğurlu

Psikolog / Aile Danışmanı

Kişisel Deneyim ve Biyografi
Lisans eğitimimi Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde tamamladım. Eğitim sürecinde ise pedagojik formasyonumu yine Hasan kalyoncu üniversitesinde tamamladım. Hemen ardından Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalında stajyerlik ve asistanlık görevi yaptım.

Eğitim hayatım boyunca bölümüne katkı sağlayacak birçok uluslarası eğitime katılıp, bu eğitimler ile ilgili sertifikalar edindim.2018 yılında kendime ait Rönesans Psikolojik Danışmanlık Merkezi kurdum. 2022 yılında ise Gaziantepte Psikolojik Danışmanlık Merkezimi açarak insanların duygularına, hedeflerine ses olmaya devam ediyorum. Bir çok danışanımın ön yargılarını kırıp farkındalıklarını ortaya çıkarmayı hedefledim. Bununla birlikte sosyal paylaşım sitelerinde sohbetler yaptım, psikolojiye dair yazılar paylaştım. Amacım ise; birçok kişiye ulaşıp psikolojiye dair ön yargıları kırmak ve psikoloji biliminin önemi vurgulamak oldu.

Paylaşımlarım ile birlikte insanların bakış açısını kazanmayı, kişilerin önce kendisini sonra diğerlerini tanımanın önemini, kendilerini sevebilmeyi, haklarını korumanın önemini ve en önemlisi hayata ve ilişkilere dair farkındalığımızı arttırmayı kendimde ilke edindim.

Uzmanlık Alanları

  • Bireysel Yetişkin Terapisi
  • EMDR Terapisi
  • Aile-Çift-İlişki Danışmanlığı
  • Cinsel Terapi


Ulusal ve Uluslarası Düzeyde Aldığım Eğitimler/Sertifikalar
- EMDR Terapisi Eğitimi
- Gottman Çift Terapisi I. ve II. Düzey Eğitimi
- Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği
- Bağımlılık Terapisi Eğitimi
- Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri - MMPI Eğitimi
- Aile Danışmanlığı Sertifika Programı (464 Saat)
- Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi
- Çift İlişkilerini Yeniden İnşa Etme

Moxo Dikkat Testi
Çocuk Terapilerini Yapılandırma ;İlk Görüşme(Anamnez Alma)
- Çocuk Merkezli Oyun Terapisi Eğitimi
Çocuklara Uygulanan Objektif Testler ( Ankara Gelişim Envanteri, Okula Hazırlık Testi, Çocuklarda Tematik Algı Test, Metropolitan Okul Olgunluğu Testi, Resim Çizme Testleri, Bender Gestalt Görsel Motor Algı Testi, Beier Cümle Tamamlama Testi, Benton Görsel Bellek Testi, Louissa Duss Psikanalitik Hikayeler Testi, Duygu Durumu Ölçekleri)

Mutlu Olmak Üzerine
Aynaya baktığımızda ne görüyoruz? Yüzümüzde hangi ruh hali var? Yaşadığımız şeylerden pişmanlık duyuyormuyuz? En önemlisi mutlumuyuz? Son zamanların en klişe laflarından bir kaçı ‘hiçbirşey yapmak istemiyorum!,mutsuzum!,içim sıkılıyor’. Peki bu sıkıntılar neden oluyor? Biz herşeyi kendi isteklerimiz doğrultusunda yaparız. Yemek yemek istiyorsak yeriz,eğer siyah giymek istiyorsak giyeriz ya da konuşmak istiyorsak konuşuruz. Yaptığımız her eylemi, kendimiz için yaparız. Kimileri çok yemek yiyerek, kimileri çok para harcayarak, kimileri kendini aşka bırakarak mutlu olmayı tercih eder.

Kimileri ise sürekli beklenti içindedir. Hiçbirşey yapmadan çabalamadan arzuladiklarinin hemen olmasını dilerler. Bununla mutluluk duyanlarda vardır.herkes iyi hissemek ister. Yaşadığı bütün olumsuzluklara rağmen umudunu kaybetmeyen milyonlarca insan varken; sürekli kendini şartlayan bir hedef doğrultusunda ilerleyen ve hedefine ne kadar yaklaşırsa yaklaşşın asla mutlu olamayan insanlar da vardır. Boyu 1.69 dur 1.75 olmak ister, ya da kilosu 48 dir ama 50 hisseder. Bilsede görmezden gelir ya da evlenirken sorun olmayan şeyler evlendikten sonra göze batmaya başlar eşini evlendikten sonra değiştirmeye çalışanlar olur.Peki bu yaptıklarımız bizi gerçekten mutlu edecek mi?  Mutlu olmanın tek yolu beklentilerin tamamlanması mı? Beklentiler tamamlandığın da herşey istediğimiz gibi olduğunda kuracak hayalimiz kalacak mı ? O zaman mı çözülecek sıkıntılarımız?

Mutluluk, hayal kurmaktır. Bir hedef bulup o hedefe doğru gittiğimiz her yoldur bizim mutluluğumuz.biz başardıkça,hayallerimizi gerçekleştirdikçe yeni umutlar keşfederiz.biri bittiğinde diğerleri devreye girer. Farz edelim ki her istediğimiz oldu, hedef belirlemeden, çabalamadan,hayal kurmadan elde edersek hep birşeyler eksik kalır. Herşey kolay elde ettiğimizden kolay sıkılırz ve mutlu olmak hayal olur. Hiçbir amacımız kalmadığın da huzursuz oluruz, yaşadığımız her sıkıntı bizi ruhsal açıdan yıkar. Ruhsal açıdan yıkılırsak eşimize, ailemize verimli olabilmemiz ne kadar mümkün? Kim ister huzursuz bir anne veya hiç birşeyden mutlu olamayan baba..

Bizim için en önemli mutluluk hayalimize koşmaktır. Koşarken yaşadığımız bütün mücadeleler bizi aydınlığa götürür. Yaptığımız herşeyin kıymeti büyük olur daha çok haz duyarız. Yaşama sevincimiz artar. İnsan ilişkilerimiz güzelleşir. Yüzümüz hep güler ve insanın sadece kendi hayali olmalı başkası için değil kendisi için yaşamalı. Öyleyse kim kendisini nasıl mutlu ediyorsa onu yaşasın. Neyle mutlu oluyorsa onu yapsın. ‘Hayattan zevk alamıyorum,herşey üstüme geliyor,içim sıkılıyor’ gibi cümleleri hayatımızdan çıkarıyoruz.Derin bir nefes alıyoruz. Bugüne kadar yaşadığımız her ne varsa iyi ve ya kötü iyi ki diyoruz. Gördüğümüz herşey bizim için bir tecrübeydi diyoruz. Belki yaşadıklarımız, hayallerimiz, çabalarımız olmasaydı hep eksik ve memnunıyetsiz olacaktık. Yaşadığımız herşeye şükür ederek, hep en güzel şeyi hayal ederek, ne olursa olsun umudumuzu kaybetmeyerek, yaptığımız her ne varsa arkasında durarak, kendimizi severek yaşarsak mutlu olmak hiçte zor olmayacak! Hiçbirşey sizin mutluluğunuzdan önemli değil. Ve siz istemedikçe sizi birisi asla üzmeyecektir. Hayatınızdan gülümseme ve mutluluk hiç eksik olmasın.Her zaman tutunacak bir hayaliniz olsun!

Bize Ulaşın